Zaspievajú si raz operné divy Edita Grúberová a Jolana Fogašová v Rači?


RAČA, 17. októbra 2012 – Návšteva Edity Grúberovej v mojej súkromnej galérii začiatkom leta bola síce krátka, ale o to cennejšia. Hlavný dôvod jej návratu do Rače bolo stretnutie so spolužiakmi po 50. rokoch od ukončenia povinnej školskej dochádzky. Aj keď sme sa narodili v rovnakom roku , ale ona až v decembri,  nastúpila do školy o rok neskôr.

Vzácne stretnutie: Edita Grúberová (vľavo), Jolana Fogašová a Vojtech Polakovič.

Vzácne stretnutie: Edita Grúberová (vľavo), Jolana Fogašová a Vojtech Polakovič.

Jej oficiálne zviditeľnenie sa v Rači/u starostu i v Matici/zabezpečili jej spolužiačky aj na môj podnet. Toto potom vyvrcholilo navštevou  v mojej galérii.

Zámer  predstaviteľov Rače bol aj pri tejto príležitosti pomenovať Základnú umeleckú školu na Vrbenského ulici na ZUŠ Edity Grúberovej, čo sa však vinou administratívnych prekážok v prvej fáze nepodarilo zrealizovať.

Pri prehliadke obrazov s objektami starej Rače a obrazov s vinohradníckymi a poľnohospodárskymi motívmi sme si pri spomienkach plných nostalgie mali o čom rozprávať a spomínať napriek tomu, že na niektoré objekty si už ani nevedela spomenúť.

Ona vyrastala  na“ hornom konci“ v časti Hakle a ja na „dolnom konci“ na ulici Pri vinohradoch.

Patrila vždy medzi tých lepších žiakov a ja skôr od polovice dolu.

Ako sa vyjadrila, bola rada, že svoju návštevu urobila takúto oficiálne a bola dojatá prijatím u starostu Petra Pilinského i na pôde odbočky Matice slovenskej i prehliadkou Račianskej izby kde ju potešila aj výstavka, kde si na ňu rodáci spomínaju a sledujú priebeh jej kariéry. Potešil ju fakt, že Račania sa zaujímajú o jej umeleckú dráhu a napriek tomu, že už v Rači nebýva, stále ju považujú za svoju a sú na ňu hrdí.

Zlatým klincom jej návštevy bolo stretnutie a zoznámenie sa s ďalšou našou susedkou – slovenskou ale už aj svetovou opernou divou Jolanou Fogašovou teraz Bubničovou, ktorá ju prišla pozdraviť aj s krásnou kyticou kvetov.

Pre spomienku na rodnú Raču som jej daroval jeden zo svojich obrazov – Račanov v typických krojoch pred katolíckym kostolom. Zasmiali sme sa, keď som si spomenul, že ona je vlastne pôvodne evanjelička a preto som jej ponúkol možnosť vybrať si obraz s nejakým iným pozadím.S poďakovaním odmietla a žartovne poznamenala, že aspoň bude mať ešte aj ďalší  dôvod znovu sa vrátiť ku mne do galérie, kde ju už určite bude čakať ďalší obraz s motívom podľa vlastného výberu.

Video z návštevy Edity Grúberovej v Rači:

Pri rozlúčke nezabudla vyzdvihnúť príjemnú atmosféru a príjemný pocit ktorý jej pripomínal mladé roky prežité v Rači. Taktiež pochválila domáce pagáče a pri ochutnaní našej frankovky vyzdvihla vkus Márie Terézie, ktorá už dávno uznala tento nápoj za vhodný na cisársky stôl.

Prisľúbila, že do Rače sa určite bude častejšie vracať – a ak bude k tomu nejaká príležitosť možno aj so svojou rodinou. Túžbou nás Račanov zostáva vypočuť si niekedy tieto dve Račianky – svetové operné divy, Editu Grúberovú a Jolanu Fogašovú pri ich spoločnom koncerte na niektorom račianskom kultúrnom podujatí!

Vojtech Polakovič, foto auto

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s