Deň otvorených pivníc 2012: Rača sprístupní unikátnu pivnicu z čias Márie Terézie (FOTO)


BRATISLAVA, 15. novembra 2012 – Počas víkendu sa uskutoční obľúbené podujatie pre milovníkov vína Deň otvorených pivníc 2012. Oficiálne ho otvoria v mestskej časti Bratislava – Rači v piatok 16. novembra o 12.00 hod v priestoroch Družstevného domu Račan na Detvianskej ulici. Spolu bude v Rači od piatku do soboty otvorených päť pivníc. Návštevníci ich nájdu podľa mapky, ktorá je súčasťou vstupenky.

Baroková pivnica s pôvodnými klenbami sa nachádza pod bývalou Pálffyho kúriou na Alstrovej ulici. Na zábere aj Ing. Németh.

Baroková pivnica s pôvodnými klenbami sa nachádza pod bývalou Pálffyho kúriou na Alstrovej ulici. Na zábere aj Ing. Németh.

Jedným z lákadiel akcie bude aj sprístupnenie barokovej pivnice s pôvodnými klenbami, teda miesto, kde sa dorábalo víno už za čias panovníčky Márie Terézie.

Nachádza sa pod bývalou Pálffyho kúriou na Alstrovej ulici a podarilo sa ju vďaka ústretovosti investora zachovať počas kompletnej rekonštrukcie budovy. „Pivnica je originálna a zachovaná v pôvodnom stave. Ide o stavbu barokovú, možno aj staršiu,“ povedal o mieste dýchajúcom históriou Ing. Arch. Alexander Németh.

V pivnici Pálffyho kúrie privítajú hostí vinári František Krajčirovič a Robert Witkovský,“ teší sa zo snahy miestnych vinárov starosta Rače Peter Pilinský a dodáva: „Som veľmi rád, že aj pod takou historickou pamiatkou, akou je Pálffyho kúria, sa znovu otvára jedna z pivníc.“

Druhým novým priestorom v Rači, ktorý budú môcť návštevníci akcie vidieť nanovo, je vinotéka na Námestí Andreja Hlinku. Okrem už spomenutých vinárov sa  odprezentujú aj ďalšie známe mená a producenti z miestneho chotára – Miloš Máťuš, spoločnosť Villa Vino Rača a v pivnici Obecného domu Dušan Žitný, Ľubica Lednárová, Ivan Holík a Eduard Brychta. „Vína budú na degustáciu aj na predaj. Vybrať si môžete zo širokého sortimentu mladých aj starších vín,“ pozýva do vínnej pivnice Miloš Máťuš.

Video z priebehu Dňa otvorených pivníc 2012:

 

Deň otvorených pivníc zažije rekordný ročník – organizátori zo združenia Malokarpatská vínna cesta avizujú najväčší počet otvorených pivníc (149), najväčší počet vinárov (197), vďaka čomu mohli zvýšiť množstvo vstupeniek pre záujemcov. Napriek tomu sa zrodil ďalší rekord – navýšená sada sa predala v rekordne krátkom čase, ľudia si pasy rozchytali v priebehu dvoch týždňov.

Kontakt pre médiá:
Mgr. Eva Miklánková
hovorca starostu Rače
vedúca mediálneho a marketingového oddelenia MČ Bratislava-Rača
0908/ 700 551
eva.miklankova@raca.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s