Architekt koordinujúci záchranu Starej tržnice je aj spoluautor návrhu voľnočasového areálu v Rači! (+foto)


BRATISLAVA, 12. marca 2013 – Mesiac po odsúhlasení nájmu Starej tržnice občianskemu združeniu Aliancia Stará Tržnica ešte nebola podpísaná zmluva, budovu stále spravuje BKIS. Členovia Aliancie napriek tomu využívajú čas čo najefektívnejšie, komunikujú s partnermi a pripravujú sa na spustenie prevádzky tržnice hneď ako im to bude umožnené.

Architekt Matúš Vallo

Architekt Matúš Vallo

7. februára poslanci mestského zastupiteľstva Bratislavy odobrili nájom Starej tržnice v Bratislave občianskemu združeniu Aliancia Stará tržnica, ktorá ide realizovať projekt jej revitalizácie na mestské centrum poskytujúce trhy, služby a mestskú kultúru. Od predmetného zasadnutia prešiel už mesiac, no do dnešného dňa ešte nebola dokončená a podpísaná nájomná zmluva s Hlavným mestom. Tá musí ešte pred podpisom prejsť aj kontrolou v poslaneckých kluboch mestského zastupiteľstva.

Čerstvou novinkou, z ktorej máme veľkú radosť, je spolupráca so spoločnosťou Cofely, ktorá nám poskytne svojich odborníkov. Tí vypracujú odporúčania na energetické riešenia v Starej tržnici, ktoré budú úsporné a ekologické. Ohľadom využívania zelených energií spolupracujeme tiež so Západoslovenskými elektrárňami,“ hovorí Matúš Vallo, ktorý sa venuje projektu najmä po architektonickej stránke. Matúš Vallo je aj spoluautorom koncepcie revitalizácie voľnočasového areálu v Knižkovej doline v Rači, ktorého súčasťou je aj vyhoretý amfiteáter (pozn. doplnená redakciou).

Stará tržnica v Bratislave kedysi a dnes.

Stará tržnica v Bratislave kedysi a dnes.

„Naším cieľom je zachovať pôvodného ducha Starej tržnice. Zistili sme napríklad, že na rohu Starej tržnice susediacom s vyústením Klobúčnickej ulice bol pôvodne obchod s potravinami U bieleho holuba. Radi by sme tento názov oživili a pomenovali tak gastro-prevádzku, ktorú tu plánujeme. Výskum realizujeme v spolupráci s občianskym združením Bratislavské rožky,“ povedal Gábor Bindics, člen Aliancie.

Do aktivít spojených s revitalizáciou Starej tržnice sa zapojili aj študenti III. a V. ročníka Fakulty architektúry STU, ktorí na Ústave dejín a  teórie architektúry a obnovy pamiatok v rámci predmetu Ateliérová tvorba spracúvajú tému zadania Pamiatková obnova a revitalizácia objektu Starej Tržnice a priestoru námestia pred tržnicou. Predmetom zadania je aj prezentácia nálezu kaplnky sv. Jakuba a zaniknutého kostola sv. Vavrinca. Gestormi špecializovaných ateliérov sú prof. Ing. arch. Pavel Gregor, PhD. a Ing. arch. Pavol Pauliny, PhD.

Aliancia naďalej plánuje pokračovať v úzkej spolupráci s verejnosťou. V oblasti trhov sú prvým plánovaným krokom otvorené dni pre farmárov, kde im budú prezentované právne a hygienické normy a zásady, pričom súčasťou budú aj odborné školenia. Oslovila aj Dobrovoľnícke centrum, ktoré v priestoroch pridružených k tržnici získalo kancelárske priestory. Plánujú spolu veľké upratovanie Starej tržnice, do ktorého budú zapojení dobrovoľníci. Zároveň v budúcnosti plánuje zapojiť verejnosť aj do výberu služieb, ktoré by mali poskytovať prevádzky po obvode tržnice.

Kontakt:
Denisa Chylová
+421 903 707 913
trznica@novastaratrznica.sk
Aliancia Stara Tržnica, o.z.
Gercenova 4, 851 01 Bratislava

Fotogaléria k návrhu voľnočasového areálu s amfiteátrom v Knižkovej doline:

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s