V Rači sa začína s inštaláciou bezpečnostných kamier, majú odhaľovať aj sprejerov (+foto)


RAČA – Tešíme sa z každého eura, ktoré sa podarí získať na obnovu a opravu verejných budov v Rači. Je to náročné, rozpočet, na ktorý sa skladáme všetci daňoví poplatníci, sa pozorne sleduje a podporené projekty obnovy by mali byť pýchou nás všetkých. Ale to, čo sa objavuje na fasádach súkromných aj verejných budov je vandalizmus, ktorý spôsobuje škody dosahujúce sumy stoviek a tisícov eur!

Takto vyzerajú zábery z bezpečnostných kamier, ktoré by mali dohliadať aj na verejné priestory v Rači.

Takto vyzerajú zábery z bezpečnostných kamier, ktoré by mali dohliadať aj na verejné priestory v Rači.

Školáci ZŠ Tbiliská si ešte nestihli zvyknúť na nové plastové okná a dvere a už im ich znehodnotili sprejeri. Neznámy páchateľ, či páchatelia spôsobili škodu približne 2-tisíc eur. Na fasáde sa objavili znaky, podľa ktorých možno predpokladať, že sa jedná o osoby používajúce pseudonymy: MCR, DFG, ŠLONSE, ARTY, PLEVEL, FAKT, RATS, TWITY, STOFA, DEST, MARTIN.

Sú to opakujúce sa výtvory a tagy tých istých mladých ľudí, ktoré sa pravidelne objavujú po celej Rači,“ konštatuje Štefan Borovský z miestneho úradu. Miestny úrad vyzýva všetkých občanov o pomoc pri pátraní po škodníkoch. Úrad vyzval rodičov a všetkých zákonných zástupcov maloletých, aby podľa svojim možností čo najlepšie monitorovali aktivity svojich zverencov.

Najnovšie priniesol Račiansky výber informáciu, že Mestská časť Rača sa chystá proti tomuto typu vandalizmu bojovať aj novým kamerovým systémom. S prosbou o radu sa mestská časť obrátila na račiansku firmu IP Secure, ktorá má s podobnými projektmi pre samosprávy skúsenosť.

„Ochotne nám vyšli v ústrety a konzultovali s nami varianty riešení. Nahrané materiály bude mať k dispozícii aj mestská polícia a zábery z vybraných kamier budú môcť obyvatelia sledovať aj prostredníctvom webu mestskej časti Bratislava-Rača,“ opísal plány s kamerovým systémom starosta Peter Pilinský.

Fotogaléria:

This slideshow requires JavaScript.

Prioritne sa chce projekt zamerať na verejné priestory, kde už pouliční vandali vyčíňali: parky, ihriská, školy. „Prvá etapa by mohla obsiahnuť asi 10 lokalít, v ďalších etapách chceme zakamerovať čo najväčšiu plochu Rače. Všetko bude závisieť od peňazí,“ informoval starosta.

Prvú etapu zaplatí spoločnosť Media Rača s.r.o., ktorá je stopercentnou dcérskou spoločnosťou MČ. Na financovanie ďalších etáp chce Rača požiadať o dotácie Ministerstvo vnútra SR. Prvé kamery sa môžu objaviť v priebehu najbližších týždňov.

Zdroj: Račiansky výber, foto: MÚ Rača

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s