Starosta Rače zakázal postrek komárov na území mestskej časti za 6360 eur navrhovaný magistrátom Bratislavy


RAČA – Po tom, čo v piatok doobeda prišiel na mestskú časť Rača list z Magistrátu hlavného mesta SR so žiadosťou o participovanie jednotlivých mestských častí na celoplošnom postreku komárov na území celej Bratislavy, ktorý by sa mal konať už najbližší pondelok (13.5.), starosta Rače obratom poslal Hlavnému mestu negatívnu odpoveď. Postrek chce mesto vykonávať látkou Kontakt.

Komár dotieravý - Culex molestus.

Komár dotieravý – Culex molestus.

„Som presvedčený, že táto forma nie je taká účinná, ako sa propaguje, nehovoriac o tom, že takmer každý rok prichádza jej aplikovanie neskoro. Pesticídy a konkrétne cypermethrin (účinná látka v Kontakte) sú veľmi nebezpečné chemikálie a kvôli celoplošným postrekom sa nimi zamoruje prostredie, v ktorom vyrastajú aj naše deti. Jedinou výhodou pesticídnych postrekov je, že sú organizačne menej náročné,“ vysvetlil svoje odmietnutie starosta Rače Peter Pilinský, podľa ktorého je pri vyššom kalamitnom výskyte komárov použitie len tejto jedinej metódy neúčinné aj s ohľadom na jej finančnú náročnosť (pesticídy sú drahé, musia sa aplikovať opakované, v niektorých prípadoch veľkoplošne, tzn. väčšinou letecky).

Rača by sa pritom podľa listu z Magistrátu mala na celoplošnom postreku spolupodieľať sumou 6 360 eur, ktoré by pokryli 800 ha územia Rače. Celková suma za postrek vykonaný na území celej Bratislavy (24 200 ha) by bola dohromady 200-tisíc eur.

Z uvedených dôvodov starosta Rače tvrdí, že z ekologického hľadiska sú prijateľnejšie a v konečnom dôsledku aj oveľa efektívnejšie larvicídne opatrenia. Do popredia by sa preto mali aj u nás dostávať najmä biologické formy boja.

Postreky proti zvýšenému výskytu komárov na Záhorí.

Postreky proti zvýšenému výskytu komárov na Záhorí.

„Medzi takéto metódy napríklad patrí aplikácia mikrobiálnych prípravkov na larvy komárov na ich liahniskách, pričom ostatný vodný hmyz nie je jej aplikáciou nijakým spôsobom ohrozený alebo aplikácia syntetického hormónu neotenín, ktorý je lokálne aplikovaný na liahniská komárov v období ich larválneho štádia a aplikáciou účinnej látky sa zastaví. Tento hormón nemá žiadne negatívne účinky a môže byť dokonca aplikovaný aj v oblastiach, ktoré slúžia ako zdroje pitnej vody,“ vysvetľuje Pilinský, podľa ktorého sa takéto formy boja proti komárom používajú napríklad v Rakúsku na opačnej strane rieky Morava.

Fotogaléria:

Eva Miklánková
hovorkyňa starostu Rače
vedúca mediálneho a marketingového oddelenia MČ Rače
eva.miklankova@raca.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s