Starenku (85) na Sadmelijskej ulici v Rači obral podvodník o tisícky eur! Vystríhajte vašich seniorov


BRATISLAVA – Neznámy páchateľ dňa 16. 05. 2013 v poobedňajších hodinách na Sadmelijskej ulici vylákal podvodným konaním od 85-ročnej ženy finančnú hotovosť vo výške 3 100,-€. Neznámy muž zavolal staršej žene a vydával sa za vnuka, ktorý potrebuje požičať peniaze, s tým, že na druhý deň jej ich vráti.

Poškodená však toľko peňazí doma nemala, ale oznámila vnukovi, že má uložené peniaze v banke. Následne neznámy muž zabezpečil taxi službu, ktorá ju odviezla do banky. Poškodená žena vybrala peniaze a nasadla do taxíka. Následne pri jej dome už stála neznáma žena, ktorá uviedla poškodenej, že ona je priateľka jej vnuka, a že prišla pre peniaze. Poškodená žena v dobrej viere odovzdala peniaze.

Starenku obral podvodník o 3100 eur. Ilustračné foto.

Starenku obral podvodník o 3100 eur. Ilustračné foto.

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave III vyzýva seniorov, aby neverili a radšej si overili uvedené volania od neznámych ľudí, ktorí takýmto spôsobom vylákajú od starších ľudí finančné prostriedky. Páchatelia si seniorov vytipujú náhodne, prostredníctvom telefónneho zoznamu, a predstavujú sa ako príbuzný seniora, najčastejšie ako vnuk, synovec, brat alebo syn.

Telefonicky sa skontaktujú so seniorom, následne spolu komunikujú, a v momente, keď senior pripustí, že ide o vnuka (v niekoľkých prípadoch práve senior vysloví skutočné meno vnuka) páchateľ sa snaží vylákať od seniora určitú finančnú hotovosť, pričom presviedča seniora, aby to nikomu neprezradil, že ide o prekvapenie.

Páchateľ sa snaží udržiavať telefonický kontakt až do chvíle, kým senior nepotvrdí, že si môže prísť pre peniaze. K prevzatiu finančnej hotovosti dochádza najčastejšie na ulici, pred domom, pričom osoba, ktorá príde pre peniaze sa predstavuje vopred dohodnutým menom. V mnohých prípadoch seniori až s odstupom času zistia, že boli uvedení do omylu.

Seniorom odporúčame, aby:

– nedôverovali neznámym ľuďom,
– nepožičiavali peniaze neznámym osobám, ktorí ich oslovia a podvodom pripravia o celoživotné úspory,
– neprijímať sprievod ponúkaný cudzími osobami, ochota môže byť len zámienkou, aby sa dostali do vášho bytu alebo domu,
– s neznámymi osobami, ktoré zazvonia pri dverách komunikovať len cez zatvorené dvere alebo pootvorené, zabezpečené retiazkou, a ak je to možné, pri komunikácii s cudzími ľuďmi nebyť sám,

V prípade, ak ste sa stali obeťou trestného činu volať o pomoc a podľa možností telefonicky privolať políciu na známom telefónnom čísle 158 a udalosť oznámiť, zapamätať si čo najviac informácií o páchateľovi, čo mal oblečené, aký bol vysoký, pokúsiť sa odhadnúť jeho vek, zapamätať si motorové vozidlo, proste všetko, čo by pomohlo policajtom, kriminalistom.

kpt. JUDr. Patrícia Sikelová
Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave III
tel.: 09610 33117
fax.: 09610 33109
e-mail: patricia.sikelova@minv.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s