Súčasné zákony vedú k ničeniu vinohradov! Pozrite si výzvu BSK, ktorú iniciuje Frešo a Nesrovnal a podpísal ju už aj premiér Fico


BRATISLAVA- Už tento víkend sa po siedmykrát  otvoria brány vínnych pivníc. Návštevníci tak budú mať opäť možnosť ochutnať to najlepšie víno z malokarpatského regiónu a navštíviť aj tých najmenších vinárov, ktorí produkujú tie najchutnejšie vína na Slovensku. Pre Bratislavský samosprávny kraj sa stala téma ochrany vinohradníctva a vinárov jednou z priorít, preto nie je žiadnym prekvapením, že Deň otvorených pivníc je podujatím, počas ktorého je potrebné poukazovať práve na ochranu vinohradov.

„Ľudia si práve počas týchto akcií naplno uvedomujú význam a nenahraditeľnosť vinohradníctva. Pre mňa ako župana je dôležité snažiť sa o to, aby tomu tak nebolo iba počas týchto dvoch dní, ale aby sa ľudia zaoberali ochranou vinohradov stále častejšie,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo.

Bratislavský samosprávny kraj pred dvoma týždňami pripravill „Výzvu na ochranu vinohradov“, ktorú počas Prvej slovenskej výstavy vín podpísalo takmer 250 vinárov a návštevníkov akcie. Okrem iných sa pod výzvu podpísal aj predseda vlády Róbert Fico.

Výzvu na záchranu slovenských vinohradov a slovenského vinohradníctva a vinárstva inicovanú BSK (na foto župan Pavol Frešo, Ivo Nesrovnal v strede) podporil aj premiér Robert Fico.

Výzvu na záchranu slovenských vinohradov a slovenského vinohradníctva a vinárstva inicovanú BSK (na foto župan Pavol Frešo, Ivo Nesrovnal v strede) podporil aj premiér Robert Fico.

Téma ochrany vinohradov je čoraz silnejšia a my sa na cestách po regióne stretávame s čoraz väčším počtom ľudí, ktorí žiadajú, aby vinohrady ostali zachované. Aj preto sme pripravili vyhlásenie na záchranu slovenských vinohradov, ktoré podpísali významné osobnosti slovenského politického života, a pripravujeme novelu vinohradníckeho zákona, ktorého cieľom bude obnoviť ochranu vinohradov tak, aby zostali zachované pre budúce generácie. Je to nielen naša kultúrna a historická identita, ale je to aj významný zdroj pracovných miest a nástroj rozvoja regiónu nielen v oblasti cestovného ruchu, ale aj v riešení sociálnej otázky ,“ zdôraznil podpredseda BSK Ivo Nesrovnal.

Bratislavský samosprávny kraj v týchto dňoch spracúva všetky podpisové hárky, ktoré následne odošle všetkým poslancom NR SR aj predstaviteľom vlády SR.

Veríme, že táto aktivita bude úspešná a povedie k zmene zákona, pretože momentálny stav je zlý a napomáha skôr ničeniu vinohradov. A to nemôžeme dopustiť,“ dodal Ivo Nesrovnal.

Siedmy ročník Dňa otvorených pivníc je jedným z najobľúbenejších podujatí na Malokarpatskej vínnej ceste. Na trase od Bratislavy po Trnavu bude otvorených viac ako 90 pivníc pre držiteľov vstupeniek. Podujatie je spojené s otvorením sezóny na Malokarpatskej vínnej ceste.

Výzva na záchranu slovenských vinohradov a slovenského vinohradníctva a vinárstva

My, návštevníci 1. Celoslovenskej vinárskej výstavy v Bratislave, uvedomujúc si stáročné tradície a vyspelosť slovenského vinohradníctva a vinárstva, ich kultúrny a hospodársky vplyv a význam pre zachovanie tradičného obrazu slovenskej krajiny, ale predovšetkým ich nenahraditeľný význam pre tvorbu nových pracovných miest a trvalo udržateľné zvyšovanie životnej úrovne na Slovensku,

VYZÝVAME

týmto predstaviteľov štátnej moci a správy, predovšetkým poslancov a poslankyne NRSR, ministra pôdohospodárstva SR, predstaviteľov vlády a štátnej správy SR, aby v rámci svojich kompetencií vyvinuli maximálne úsilie, vrátane zákonodarnej iniciatívy a zmeny zákona č. 313/2009 Z.z. O vinohradníctve a vinárstve a súvisiacich predpisov, s cieľom aby nedochádzalo k ďalšej likvidácii slovenských vinohradov a vinohrady sa mohli užívať iba ako vinice a slovenskí vinohradníci a vinári mali v podmienkach Európskej únie spravodlivé podmienky pre produkciu slovenských vín.

Viac na tému vinohrady a vinohradníci v Rači aj tu.

Mgr. Miroslava Rácová
tlačová tajomníčka
Bratislavský samosprávny kraj
Sabinovská 16, Bratislava,  820 05
T: 00421 2 48 26 42 09
M: 00421 902 973 539
E: miroslava.racova@region-bsk.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s