Peter Pilinský, starosta Rače: Žiadne memorandum nám vinohrady nezachráni!


BRATISLAVA – Pri príležitosti 9. Festivalu frankovky modrej a bratislavského vína poskytol,starosta Mestskej časti Bratislava – Rača Peter Pilinský rozhovor spravodaju Račan, v ktorom odpovedal na otázky týkajúce sa aktuálnych problémov vinárov aj vinohradníkov.

Festival frankovky a bratislavského vína sa nesie aj pod záštitou mestskej časti Rača. Prečo si myslíte, že je treba podobné akcie podporovať?
Každá akcia propagujúca miestne špecifiká alebo tradície, by mala byť podporovaná. K Bratislave patria bratislavské rožky, k Rači frankovka. V susednom Rakúsku vedia predať aj tú sebemenšiu tradíciu či špecialitu a založiť na tom turistiku. Úlohou samosprávy je vytvárať podmienky pre rozvoj malého a stredného podnikania, a to platí aj vo vínnej alebo gastronomickej turistike. Vďaka podobným akciám sa môže spiaca Šípková Ruženka prebudiť aj u nás. Aktivita však ostáva na pleciach vinárov a prevádzkarov gastronómie –  samospráva za nich podnikať nemôže.

Peter Pilinský ponúka račianskou frankovkou kráľa Leopolda na Primaciálnom námestí.

Peter Pilinský ponúka račianskou frankovkou kráľa Leopolda na Primaciálnom námestí.

Rača si dala vypracovať podrobnú štúdiu o viniciach v jej katastri. Na čo bola potrebná táto iniciatíva?
Podpísaním memoradna vinohrad nezachránite. Podarí sa to len vtedy, ak vytvoríme na jednej strane podmienky, aby mohol byť obrábaný a prinášal úrodu. Prípadne ak na druhej strane budeme vedieť povedať aj to, kde už vinohrady perspektívu nemajú. Na základe presných dát v oblasti geologickej stavby podložia, bonity pôdy, svahovitosti, orientácii, uhlu dopadu slnečných lúčov, zatienenia a pod. prezentuje Urbanisticko-krajinarska študia “Vinice – MČ Rača” analýzu súčasných račianskych vinohradov z hľadiska ich ďalšej perspektívy obhospodarovania. Som presvedčený, ze podobnú štúdiu spodrobnenú ďalšou územnoplánovacou dokumentáciou, by si malo obstarať všetkých 13 miest a obcí, ktoré sú signatármi minuloročného Memoranda o spolupráci pri spoločnom postupe pri ochrane vinohradov na svahoch Malých Karpát podpísaného s Bratislavským samosprávnym krajom.

Čo ukázali výsledky štúdie?
V prvom rade to, že vinohrady v Rači majú perspektívu na ich ďalšie obhospodarovanie. Priaznivý vývoj viníc však bez legislatívnych opatrení a podpory aktívnej správy územia bude ťažko dosiahnuteľný.

Magistrát Bratislavy ste požiadali o zverenie zanedbaných viníc v jej vlastníctve. Aká bola reakcia primátora a čo bude nasledovať?
Verím, že všetci, ktorí deklarujú snahu zachrániť vinohradníctvo v tomto regióne, našu požiadavku na mestskom zastupiteľstve podporia. Práve týmto možno ukázať, či to myslíme s ochranou a zachovaním vinohradov na území hlavného mesta vážne alebo o tom len hovoríme… Takých, čo sa chcú starať o vinohrad sa nám v Rači hlási viac a viac. Majú však problém dohodnúť sa so súkromnými vlastníkmi viníc na nájme, keďže vlastníci často kalkulujú s tým, že keď budú vinohrad obrábať, znižuje sa ich šanca preklasifikovať ho na stavebný pozemok…

Fotogaléria:

 

Ako hodnotíte výzvy politikov za zachovanie vinárstva a vinohradníctva v Malokarpatskej oblasti, kde sú konfrontované s nerovným konkurenčným bojom dovozcov aj tlakom developerov?
Opakujem, že žiadne vyhlásenia vinohrad nezachránia – musíme vytvoriť podmienky, aby ho niekto obrábal a prinášal úrodu. Developeri sa naozaj zameriavajú na vinohrady v snahe preklasifikovať ich na stavebné pozemky. Keby ale ľudia svoje vinice nepredávali, žiadne tlaky na výstavbu by neboli. Ja by som bol najradšej, keby sa vinohrady nepredávali. Paradoxné sú aj situácie, ľudia predajú developerovi vinohrady za ceny stavebných pozemkov a potom podpisujú petície proti tomu, aby sa tam stavalo…  A čo sa týka podpory vinárov – v Rakúsku je v Bille v regále s vínami domáca produkcia na najlepších miestach, až po nej vína z Čile alebo Južnej Afriky. U nás je to bohužiaľ úplne naopak… Za veľa vecí a problémov si skrátka môžeme sami.

Považujete sa za znalca vína?
To rozhodne nie! No za posledné roky som sa aj za pomoci našich vinárov mnohému priučil. Teším sa, ako na jeseň na vinobraní ochutnáme prvé vínko z úrody, ktorú sme vlani oberali v genofonde frankovky za farským kostolom. Nemenej sa teším na nadchádzajúci festival, kde sa tiež bude dať čosi nové dozvedieť!

Zdroj: Račan 02/2013, foto Rasťo Polák

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s