Maliar Martin Benka pil frankovku z Rače, venoval jej maľbu s komplimentom! (+foto)


RAČA – Skutočný unikát potvrdzujúci skvelú povesť račianskej frankovky! Starosta Peter Pilinský našiel v rodinnom archíve maľbu so vzácnym podpisom Martina Benku.

Obrázok venovaný bývalému školníkovi Štefanovi Bednaričovi s odkazom: "Martin Benka Vás pozdravuje a ďakuje za vybavenie. Kvalita sa osvedčila!"

Obrázok venovaný bývalému školníkovi Štefanovi Bednaričovi s odkazom: “Martin Benka Vás pozdravuje a ďakuje za vybavenie. Kvalita sa osvedčila!”

„Mama mi často rozprávala, ako môj dedo posielal majstrovi Benkovi račiansku frankovku. Posielal mu ju vlakom v demižóne, ktorý mal špeciálny uzáver na zámok. Kľúče od neho mali len môj dedo – ten demižón naplnil, a majster Benka – ten ho zas vyprázdnil,“ povedal o náleze starosta.

Na Facebooku zverejnil Pilinský aj obrázok, ktorý poslal majster Benka bývalému školníkovi Štefanovi Bednaričovi ako poďakovanie: “Martin Benka Vás pozdravuje a ďakuje za vybavenie. Kvalita sa osvedčila!

Okrem rodiny starostu má táto správa cenu zlata aj pre račianskych vinárov. Všade na svete sú práve exkluzívni zákazníci najlepšou reklamou pre každý produkt. Potvrdenie, že našu frankovku pil po panovníčke Márii terézii s chuťou aj taký majster ako bol Benka, patrí medzi vzácne ocenenia.

Diela rodáka z Turca, ktorý zomrel v roku 1971 v Malackách, sú dnes medzi zberateľmi mimoriadne vyhľadávané a na aukciách za ne ponúkajú desaťtisíce eur. Považujú ho za zakladateľa slovenskej moderny, za svoje diela získal aj titul národný umelec.

Či niekedy skončí Benkova maľba vinára na etikete niektorého z račianskych producentov frankovky je otázne vzhľadom na existujúce autorské práva umelcovej rodiny. V každom prípade ide o jednu z mála malieb, kde Benka zobrazuje tematiku vinohradov. Niektoré však vznikli, keď žil na Záhorí, známom tiež pestovaním viniča a produkciou vína.

Fotogaléria:

rč, foto archív P. Pilinský, SNM, Soga

One thought on “Maliar Martin Benka pil frankovku z Rače, venoval jej maľbu s komplimentom! (+foto)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s