Parlament schválil zákon na ochranu viníc, novinky pre RTVS vysvetlil aj minister Jahnátek


BRATISLAVA – Na tomto blogu sme už v článku “Sprísnená ochrana vinohradov: Poplatok 100 eur/m2 za zmenu na stavebnú parcelu odradí developerov aj špekulantov” informovali o vládnej snahe zabrániť zmenám poľnohospodárskej pôdy a najmä viníc v Bratislavskom kraji na stavebné parcely. Parlament vládny návrh schválil, informovala o tom Jednotka RTVS.

Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka
“Vinohrady by sa už nemali tak ľahko meniť na stavebné pozemky. Poslanci schválili zákon z dielne ministerstva pôdohospodárstva, ktorý záujemcom o takéto parcely zahltí byrokraciou. Čo to konkrétne znamená, tak to už je otázka pre Paľa Kalinského. Dobrý večer do parlamentu.”

Pavol KALINSKÝ, redaktor
“Dobrý večer z Národnej rady. Treba povedať, že poslanci si v tomto roku do svojich lavíc sadli po prvýkrát a pred sebou majú zhruba 70 zákonov, návrhov, zmien, noviel. Podarilo sa im už ale o niektorých aj dnes hlasovať a schválili vlastne zákon z dielne ministerstva pôdohospodárstva, ktorý by mal zamedziť zmenšovaniu vinohradov a plochy vinohradov, napríklad pri mestách ako je Bratislava, keďže stoja na lukratívnych pozemkoch. Akým spôsobom a s akou byrokratickou záťažou, tak to nám už povie minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Aké teda byrokratické záťaže ste si pripravili pre developerov?”

Komplikovanejší postup pri zmene viníc na stavebné pozemky môže pomôcť malým vinohradníkom. Tí čakajú, kým sa ceny prenájmu viníc dostanú na ekonomicky únosné hodnoty.

Komplikovanejší postup pri zmene viníc na stavebné pozemky môže pomôcť malým vinohradníkom. Tí čakajú, kým sa ceny prenájmu viníc dostanú na ekonomicky únosné hodnoty.

Ľubomír JAHNÁTEK, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR /Smer-SD/
Máte pravdu, je to doslova vytvorený byrokratický systém, ktorý má znepríjemniť developerov pri zaberaní tejto pôdy a znechutiť ich od tohto zámeru vzhľadom na to, že my poľnohospodársku pôdu potrebujeme chrániť. V podstate ide o také tri opatrenia na to, aby bola vyňatá táto pôda na iné účely ako poľnohospodárska, okrem tých vysokých odvodov, kde vláda už prijala uznesenie v októbri minulého roku, zavádzame ďalšie 3 prvky, čiže musí sa k tomu vyjadriť samospráva, okresný úrad a ÚKSUP ako špecializovaný orgán štátnej správy, ktorý má v portfóliu všetku poľnohospodársku pôdu, čiže sú to 3 nové opatrenia, ktoré jednoducho stačí, aby jeden z nich dal negatívne stanovisko a táto pôda sa nemôže vyňať.

Pavol KALINSKÝ, redaktor
V rozprave sa hovorilo tiež o tom, že sa tým možno budú alebo niektorí majitelia takýchto pozemkov, vinohradov, sa budú sťažovať na to, že sú obmedzené ich práva.

Ľubomír JAHNÁTEK, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR /Smer-SD/
Je to možné. Na jednej strane majú pravdu, ale na druhej strane treba povedať, jedná sa o poľnohospodársku pôdu a tá všade v Európe, v Európskej únii je vnímaná špeciálne, v podstate pôdny pozemkový fond poľnohospodársky by nemal klesať. By si mal udržať určitú stabilitu, čiže hovoriť o poľnohospodárskej pôde je trošku iné ako hovoriť o nejakej developerskej pôde. Samozrejme, developeri majú možnosť v rámci intervilánu realizovať svoje projekty, ale pokiaľ nám chcú zaberať poľnohospodársku pôdu, tu musí štát mať určité obranné mechanizmy a my sme v podstate novelou tohto zákona len reagovali na tú prax, ktorá nám avizovala tieto problémy a myslíme si, že treba pôdu chrániť.

Pavol KALINSKÝ, redaktor
Vláda v minulých alebo teda v posledných mesiacoch minulého roka, ako ste už spomínali, tak odsúhlasila to, že za vyňatie vlastne vinohradu bude poplatok, záleží od toho, v ktorej oblasti, od 40 do tých 100 eur, môžu teda tieto dve opatrenia, ktoré vlastne poslanci schválili dnes, spôsobiť to, že sa zastaví to zmenšovanie plôch vinohradov alebo možno pôjdete ďalej?

Ľubomír JAHNÁTEK, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR /Smer-SD/
To ukáže prax. Dnes veľmi ťažko povedať, že či vysoké odvody za vyňatie pôdy, respektíve byrokratická prekážka dokáže zastaviť tento proces, lebo developeri, pokiaľ majú vynikajúce projekty a predražené projekty, vedia aj zaplatiť odňatie, tie vysoké poplatky a samozrejme dokážu prekonať aj administratívnu prekážku. Tu chcem ale ubezpečiť majiteľov poľnohospodárskej pôdy, že my budeme naďalej pokračovať v tomto procese a pokiaľ prax ukáže, že treba pritvrdiť, pritvrdíme. Pokiaľ sa ukáže, že opatrenia sú dostatočné, zanecháme status quo.

Pavol KALINSKÝ, redaktor
Ďakujeme za rozhovor ministrovi pôdohospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi…

Viac na túto tému aj tu: Jozef Mórik: Ako ďalej, račianske vinohrady? (blog)

alebo tu: Na 165 hektároch viníc v Rači sa najviac pestuje müller, frankovka a rizling (+foto)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s