Obecnú záhradu bude zavlažovať voda zo studne, systém je pripravený na spustenie


Orientačná schematický náčrt závlahy v Obecnej záhrade.

Orientačná schematický náčrt závlahy v Obecnej záhrade.

Po dlhšej odmlke prišiel čas informovať o novinkách v Obecnej záhrade. Od konca zimy prebiehajú v záhrade súbežne viaceré činnosti, dnes vám priblížime systém zavlažovania, ktorý je v týchto dňoch pripravený na spustenie.

Rozhodnutie inštalovať do záhrady závlahy nebolo jednoduché vzhľadom na vysoké náklady, ale ukázalo sa ako nevyhnutné. Pri investícii asi 10 000 eur do výsadby stromov, kríkov, kvetov či výsevu trávnika by bolo priveľkým rizikom nechať závlahu len na prírodu.

Obecná záhrada v Rači, jún 2014: Stromy už dotvárajú ráz záhrady.

Obecná záhrada v Rači, jún 2014: Stromy už dotvárajú ráz záhrady.

Celú revitalizáciu Obecnej záhrady vrátane závlahy financuje Račiansky spolok z prostriedkov získaných od zakladateľov, darcov, z rôznych grantov ako aj vďaka dotácii z Participatívneho rozpočtu mesta Bratislava.

Závlaha je už napojená na studňu pod Obecným úradom, ktorá bola doteraz nevyužitá. Jej výdatnosť testovali členovia Račianskeho spolku za asistencie starostu Petra Pilinského pred rokom a ukázalo sa, že za jednu noc natieklo do studňe z podzemných rezervoárov asi 4 000 litrov vody!

Výkonné programovateľné čerpadlo zo studne prečerpá vodu do novoosadenej podzemnej betónovej nádoby s objemom 10 000 litrov (10 m3), a odtiaľ bude druhé čerpadlo tlačiť v naprogramovaných časoch vodu do trysiek samotnej závlahy. V prípade dažďov sa polievanie preruší, signál o tom dostane riadiaca jednotka čerpadla z dažďového senzora.

Finálnou verziou celého systému sú plastové trubky osadené v zemi, z ktorých vystupujú na povrch na naprojektovaných miestach trysky, z ktorých bude striekať voda a polievať určené sektory. Celkovo sa na rozvody vody použilo 850 metrov plastových potrubí.

Okrem úžitkovej vody zo studne bude v záhrade k dispozícii na pitie, ovlažovanie či úmyvanie aj mestská voda, ktorá bude mať samostané vedenie aj kohútik.

Fotogaléria – súčasný stav záhrady:

Príprava na trysky:

Nádrž 10 m3 s čerpadlom:

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s