Pozrite si Festival frankovky modrej 2014 – návštevnosťou prekonal minulé ročníky (FOTO)


Už v poradí 10.Festival Frankovky modrej a bratislavskeho vína na Primaciálnom námestí sa konal v dňoch 20. – 22.6. 2014. Počasie bolo tentokrát pravé vinárske, keďže bolo polooblačno a teplota bola okolo 22 stupňov. V piatok sa začal festival o 13.00 hod a pomaly prichádzali prví návštevníci. Okolo 16.00 už bolo námestie veľmi slušne zaplnené a slávnostné otvorenie za účasti primátora hl. mesta Milana Ftáčnika a račianského starostu Petra Pilinského o 17.30 len pritiahlo ďalších záujemcov.

Račianski chlapci obsluhujú kráľovský sprievod frankovkou z Vtáčej fontány.

Račianski chlapci obsluhujú kráľovský sprievod frankovkou z Vtáčej fontány.

Veľmi dobre sa ukázalo spojenie festivalu s hudobnou akciou Noc hudby, ktorá bola tentokrát venovaná jazzu, so začiatkom po 18.00 hod. Na pódiu sa vystriedalo 5 interpretov, medzi nimi aj Peter Lipa alebo Bratislava Hot Serenaders.To už námestie praskalo vo švíkoch a pred stánkami vinárov sa tvorili dlhé rady. Návštevníci si veľmi pochvaľovali kvalitu vín a s údivom konštatovali, že naši vinári sa nemajú za čo hambiť. Ešte po 23.00 hod na námestí sa žilo s vínom.

Nasledujúci deň po začiatku o 11.00 hod takmer počas celého dňa opäť prúdilo množstvo vyznávačov vína k stánkom vinárov aby ochutnali ešte to čo nestihli .

Vrcholom dňa bol korunovačný sprievod, ktorý po korunovácii kráľa Jozefa I. Habsburského. prišiel ako býva zvykom na festival Frankovky, kde prebehol už tradičný akt požehnania vína novým kráľom a udelenie výsad dodávať račiansku frankovku na kráľovský stôl. Len 9 ročný nový panovník skonštatoval po prípitku, že víno je hodné kráľovského stola a Račania budú mať naďalej výsadu byť tými vyvolenými.

Bonbónikom večera bola Vtáčia fontána kde tiekla račianska frankovka prúdom na počesť kráľa Jozefa I. Množstvo ľudí bolo očarených touto jedinečnou tradíciou, ktorá nemá v Európe obdobu.   Takmer do polnoci bolo Primaciálné námestie zaplnené a výborná nálada len dokresľovala, že toto podujatie je už stabilnou súčasťou letných dní v Bratislave.

Nedeľa sa už niesla v pokojnom duchu, ale to nebránilo ešte mnohým návštevníkom prísť, ochutnať a kúpiť si fľašku kvalitného vína.

Môžme konštatovať, že tento ročník festivalu predčil v návštevnosti všetky predchádzajúce a sme radi, že ľudia , či už Bratislavčania, ale aj návštevníci mesta sa pravidelne vracajú a tešia sa aby mohli ochutnať to najlepšie , čo ponúkajú naši račianski a bratislavsky vinári. A o to nám ide, aby tradície a hlavne kvalita našich vín, mala opäť cveng, ktorý jej prináleží.

Jozef Mórik, OZ Račiansky spolok. Foto: Ľubomír Prekop

Fotogaléria:

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s