Konečne tu máme konkrétny krok k záchrane bratislavských mestských vinohradov!


Ivan Holík, jeden zo známych račianskych vinohradníkov.

Ivan Holík, jeden zo známych račianskych vinohradníkov.

Na historických maľbách či rytinách je Bratislava, alebo ak chcete Prešporok, obklopená náručou vinohradov. Dnes bojujeme o ich prežitie a som rád, že prichádza zo strany predstaviteľov mesta a miestnych vinárov konkrétny krok, ktorý môže naše vinice opäť na pár rokov ochrániť pred tlakmi developerov!

Hovorím o návrhu, aby sa o neobrábané mestské vinice, ktoré v posledných rokoch nemajú pána a pustnú, získali do dlhodobého prenájmu lokálni vinohradníci. Starali sa o ne a platili nájomné vo forme dodávok vína pre potreby magistrátu! Dnes, 24. septembra, o tomto prenájme majú rozhodovať na zastupiteľstve aj mestskí poslanci a verím, že zvíťazí zdravý rozum nad malosťou a politikárčením.

Jozef Mórik z Račianskeho spolku testuje prevádzku Vtáčej fontány.

Jozef Mórik z Račianskeho spolku testuje prevádzku Vtáčej fontány.

Ako člen Račianskeho spolku, ktorý vyvíja svoju činnosť spojenú  hlavne s tradíciami našej MČ Bratislava-Rača vo forme Festivalu frankovky či iných akcií na podporu vinohradníctva, si dovolím takto poďakovať všetkým mestským poslancom za konštruktívne hlasovanie pri téme prenájmu mestských pozemkov – viníc naším vinohradníkom pôsobiacich na území Bratislavy. A takisto primátorovi Milanovi Ftáčnikovi či starostom dotknutých mestských častí vrátane Petra Pilinského z Rače, že tento model zachovania viníc podporujú.

Týmto krokom preukážete konkrétny záujem o zachovanie charakteru vinohradov na území hlavného mesta. Tým, že ste nepodľahli pokušeniu dať tieto pozemky do verejno-obchodnej súťaže, ste eliminovali akýkoľvek iný záujem o využitie týchto pozemkov.

Osobne si myslím, že každému, kto si mestské vinice prenajme, by malo mesto pekne poďakovať, dokonca zvážiť nejakú dotáciu, a nie snažiť sa získať od neho čo najviac peňazí v nejakej verejnej obchodnej súťaži!

Tu predsa nejde o klasický biznis, ale udržanie tradície a rázu krajiny okolo Bratislavy. Naozaj by sme mali aj na takýchto veciach zarábať? Naozaj si niekto z vás, milí poslanci myslí, že tí vinohradníci idú robiť s vinicami miliónový kšeft? Verím, že nie ste takí naivní…

Nakoľko naše mesto stráca každoročne bohužiaľ pomerne veľké výmery vinohradov, toto je aspoň malý krok a dúfam, že  trvalý k tomu aby sme spoločnými silami dokázali uchrániť jedinečnosť tohto územia. Pevne verím, že naši dlhoroční overení vinohradníci a vinári Juraj Vladár, Miloš Máťuš, Ivan Holík a Villa Víno Rača budú podľa navrhovaných podmienok udržiavať a starať sa o vinohrady s možnosťou revitalizácie a investovania do nich.  A takisto ich vínka budú ozdobou všetkých mestských akcií či reprezentácie v zahraničí!

Nakoniec nám ide o to všetkým, aby sa samotná Bratislava mohla  prezentovať aj naďalej ako mesto vína s dlhoročnou tradíciou.

Množstvo neobrobených vinohradov v račianskom chotári je alarmujúce. Pohľad na niektoré je bolestný...

Množstvo neobrobených vinohradov v račianskom chotári je alarmujúce. Pohľad na niektoré je bolestný…

Jozef Mórik, OZ Račiansky spolok

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s