Čo povedal kráľ Karol VI. na prvý dúšok frankovky z Rače?


Súčasťou Korunovačných slávností 2015 bol už tradične aj Festival frankovky modrej a bratislavského vína, ktorý pripravil Račiansky spolok a Račiansky vinohradnícky spolok. Kráľ Karol VI. tesne po korunovácii prišiel na Primaciálne námestie, pozdravil všetkých svojich vinárov a po prvom dúšku pridal aj svoje panovnícke odporúčanie!

Festival frankovky 2015Počas príhovoru ku kráľovi Karolovi VI. račiansky richtár Peter Pilinský ocenil záujem kráľa o naše vína a samozrejme nezabudol podotknúť, že sa už tešíme na jeho dcéru Máriu Teréziu.

Video: Príhovor Karola VI. k vinárom

Vaša výsosť, je nám cťou, že vám môžeme na kráľovský dvor ponúknuť to, čo vieme robiť v Rači najlepšie – naše červené víno,” povedal richtár Peter Pilinský v dobovom oblečení. “Budeme radi, ak si račianska frankovka nájde miesto na cisárskych stoloch.”

Farba je výborná, vznešená,” povedal kráľ Karol VI. po prevzatí plnej čaše: “Výborné víno občania, odporúčam!

Ďakujeme – a už sa tešíme na vašu dcéru, Máriu Teréziu,” predpovedal račiansky richtár kráľovi narodenie dcéry, ktorá bola v našich krajoch nositeľkou osvietenstva a preukázateľne tiež veľkou milovníčkou račianskej frankovky.

Korunovácia Karola VI. sa uskutočnila v roku 1712, dcéra Mária Terézia – predstaviteľka osvietenstva v našich krajoch a veľká milovníčka červeného vína – sa však narodila až v roku 1715.

Festival frankovky modrej a bratislavského vína sa konal od piatka 26. do nedele 28. júna 2015 v samom srdci Bratislavy – na Primaciálnom námestí. Akciu podporili Mesto Bratislava, Mestská časť Bratislava – Rača, Bratislava tourist board (BTB), Račiansky spolok a na pozícii mediálneho partnera spravodaj Račan.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s