Reakcia z Čiech: Pozorovatelna nad Račou vyniká v mnoha ohledech


Dobrý den, na internetu jsem nalezl článek „Komu vlastne patrí vojenský bunker nad Račou?“ V článku pátráte po původu této stavby. Rád bych Vám v této věci pomohl. Zabývám se totiž studiem pozorovatelen Civilní obrany.

Pozorovatelna nad Račou je typizovaný objekt. Datum výstavby není známo, ale na základě analogií odhaduji výstavbu v rozmezí let 1954-1960. Pokud by vás to zajímalo, tak stejný typ pozorovatelny najdete v okolí Jihlavy a přehrady Vír I (nedaleko Bystřice nad Pernštejnem u Žďáru nad Sázavou). Pozorovatelna sloužila k zaměření a vyhodnocení předpokládaného útoku vojsk NATO na Bratislavu.

Betónový vchod do objektu.

Betónový vchod do objektu.

Na počátku 90. let byla Civilní obrana rozpuštěna. V České republice byla tato organizace rozvrácena do kořenů. Na Slovensku máte rozum – civilní obrana byla transformována na ochranu obyvatelstva. Ve Slovenské Lupči u Banské Bystrice existuje školící a výzkumný ústav.

Strieľňa?

Strieľňa?

Na základě současných zkušeností bych Vám doporučil obrátit se na hasičský záchranný sbor Bratislavy. Je možné že právě oni jsou novým majitelem pozorovatelny. Případně je pozorovatelna majetkem města. Zkuste oslovit Odbor správy majetku města v Bratislavě. Možná bude majetkem vojáků. Zkuste oslovit vojenskou správu. Někdy je též pozorovatelna majetkem velké továrny na kterou má pozorovatelna výhled.

Osobně bych Vám potom doporučil pozorovatelnu vyklidit a případně postupně opravovat. Je to naprosto unikátní objekt, který má předpoklady pro vznik muzea. Mimochodem, jedná se o největší dosud známou pozorovatelnu Civilní obrany vůbec.

Celkem eviduji na území bývalého Československa asi sto terénních pozorovatelen, ale tato nad Račou vyniká v mnoha ohledech. Pokud se rozhodnete pozorovatelnu opravit, přijedu Vám pomoct a dovezu i nějaké vybavení. Mrzí mě, že takový unikát leží uprostřed smetiště v křovinách. Osobně se domnívám, že vedle bunkrů na Petržalce to bude další zajímavost hodná návštěvy.

Vnútri je hotová spúšť...

Vnútri je hotová spúšť…

Vojenskmý bunker nad Račou

O vojenskom objekte nad Račou písal spravodaj Račan v roku 2013.

Viac aj tu: Komu vlastne patrí vojenský bunker nad Račou?

S pozdravem Jiří Doupal, Minimuzeum Civilní ochrany Přerov-Dluhonice

Foto: archív

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s