Poznáte 12 prikázaní o vinohrade?


Máte radi víno, vinohradnícku krajinu a vážite si prácu tých, ktorí sa o ňu starajú? V takom prípade by ste mali poznať aj 12 prikázaní majiteľa a návštevníka vinohradu. Ich dodržiavaním môžete aj vy pomôcť k ich záchrane!

Materiál v spolupráci s račianskymi vinohradníkmi vypracoval Račiansky spolok, ako jednu z podporných aktivít k projektu Račanský vinohradnícky chodník. Jeho cieľom je záchrana historických viníc v Rači, ktoré sa v podobe uceleného pásu zachovali ako posledné v rámci Bratislavy.

Pomôcť nám môžete venovaním vašich 2 percent, údaje potrebné na vyplnenie tlačivá sú nasledovné:

Obchodné meno (názov): Račiansky spolok
Sídlo: Alstrova 35, 831 06 Bratislava
Právna forma: Občianske združenie
Identifikačné číslo prijímateľa (IČO/SID): 42261635

Predvyplnené tlačivo si môžete stiahnuť tu.

12 prikázaní o vinohradoch

V roku 2018 v spolupráci s miestnymi vinármi a vinohradníkmi plánuje Račiansky spolok spustenie prvej fázy projektu Račanský vinohradnícky chodník. Jeho cieľom je propagácia nášho regiónu cez vinohradnícke tradície, snaha priviesť k nám zahraničných aj domácich turistov prichádzajúcich do Bratislavy a ponúknuť im ucelený zážitkový a gastronomický program spojený s návštevou viníc a prevádzok našich vinárov.

Ak zabezpečíme producentom odbyt ich výrobkov a služieb, podporíme ich prácu pri starostlivosti o vinice a umožníme aj revitalizáciu ďalších. Tie inak ostanú zanedbané a bezbranné voči plánom majiteľov a developerov na výstavbu nových sídlisk!

V prvej fáze pripravíme pre Račanský vinohradnícky chodník jednotný vizuálny a informačný systém priamo vo viniciach a vytlačíme viacjazyčné brožúrky pre cestovné kancelárie a turistických sprievodcov.

Záujemcom z radov vlastníkov vinohradov ponúkneme možnosť postaviť viacúčelové vinohradnícke búdy, ktoré využijú pri práci na ochranu pred slnkom či dažďom, ale aj ako prezentačné miesta počas verejných akcií. Súčasťou projektu je aj osveta pre návštevníkov, ako sa majú správať vo viniciach, aby sa predchádzalo ku konfliktom s pestovateľmi a majiteľmi.

Chodník a zážitková gastro turistika

Zavŕšením projektu v budúcnosti bude vytvorenie uceleného okruhu račianskymi vinohradmi, vinárskymi pamätihodnosťami a tiež ambícia vybudovať reprezentatívne miesto s vyhliadkou na panorámu historickej časti starej Rače. Vinice a vinohradníctvo sú súčasťou našej obce preukázateľne už od 15. storočia, ale bez našej pomoci je toto remeslo u nás pod vplyvom rozličných faktorov odsúdené na pomalý zánik!

Vo viniciach pribudnú po dohode s vlastníkmi a pestovateľmi jednoduché tabule s informáciou o pestovanej odrode, výmere a producentovi.

Vinohradníci budú môcť požiadať o inštaláciu viacúčelových prístreškov tzv. vinohradníckych búd, ktoré ochránia pri nepriaznivom počasí, ale počas prezentačných akcií budú môcť slúžiť ako obslužné miesto pre návštevníkov.

Pomôžte nám a spolu urobíme Raču ešte lepším miestom pre život. Vopred ďakujem za dôveru, nesklameme Vás!

Robert Witkovský, predseda Račianskeho spolku

Račiansky spolok, zľava: Jozef Mórik, Robert Witkovský, Michal Sallem a Ján Bednarič.

Pomôcť nám môžete aj poukázaním prostriedkov na účet:
OZ Račiansky spolok (číslo účtu: 2920875466/1100, Tatra Banka, variabilný symbol 1111)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s