Chcete prispieť k záchrane historických viníc v Rači? Zvážte podporu tohto nového projektu!


V roku 2018 v spolupráci s miestnymi vinármi a vinohradníkmi plánuje Račiansky spolok spustenie prvej fázy projektu Račanský vinohradnícky chodník. Jeho cieľom je propagácia nášho regiónu cez vinohradnícke tradície, snaha priviesť k nám zahraničných aj domácich turistov prichádzajúcich do Bratislavy a ponúknuť im ucelený zážitkový a gastronomický program spojený s návštevou viníc a prevádzok našich vinárov.

Jeden z revitalizovaných vinohradov v Rači sa nachádza v lokalite Tále, kde dominuje odroda Frankovka modrá.

Račanský vinohradnícky chodník

Ak zabezpečíme miestnym producentom odbyt ich výrobkov (víno, gastro) a služieb, podporíme ich prácu pri starostlivosti o vinice a umožníme aj revitalizáciu ďalších. Tie inak ostanú zanedbané a bezbranné voči plánom majiteľov a developerov na výstavbu nových sídlisk!

Račanský vinohradnícky chodník

V prvej fáze pripravíme pre Račanský vinohradnícky chodník jednotný vizuálny a informačný systém priamo vo viniciach a vytlačíme viacjazyčné brožúrky pre cestovné kancelárie a turistických sprievodcov.

Záujemcom z radov vlastníkov vinohradov ponúkneme možnosť postaviť viacúčelové vinohradnícke búdy, ktoré využijú pri práci na ochranu pred slnkom či dažďom, ale aj ako prezentačné miesta počas verejných akcií. Súčasťou projektu je aj osveta pre návštevníkov, ako sa majú správať vo viniciach, aby sa predchádzalo ku konfliktom s pestovateľmi a majiteľmi.

Ak sa vám myšlienka páči, podporte nás venovaním 2 percent z vašich daní – tlačivo nájdete tu!

Chodník a zážitková gastro turistika

Zavŕšením projektu v budúcnosti bude vytvorenie uceleného okruhu račianskymi vinohradmi, vinárskymi pamätihodnosťami a tiež ambícia vybudovať reprezentatívne miesto s vyhliadkou na panorámu historickej časti starej Rače. Vinice a vinohradníctvo sú súčasťou našej obce preukázateľne už od 15. storočia, ale bez našej pomoci je toto remeslo u nás pod vplyvom rozličných faktorov odsúdené na pomalý zánik!

Vo viniciach pribudnú po dohode s vlastníkmi a pestovateľmi jednoduché tabule s informáciou o pestovanej odrode, výmere a producentovi.

Vinohradníci budú môcť požiadať o inštaláciu viacúčelových prístreškov tzv. vinohradníckych búd, ktoré ochránia pri nepriaznivom počasí, ale počas prezentačných akcií budú môcť slúžiť ako obslužné miesto pre návštevníkov.

Najjednoduchší spôsob, ako náš projekt podporiť a neutrpí tým ani váš rozpočet, je poukázať Račianskemu spolku 2 percentá z vašich daní (tlačivo nájdete tu), čo môžete urobiť do 31. marca 2018. Ak ste zamestnanec, treba zamestnávateľa do 15. februára požiadať o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň z príjmov.

Fyzické osoby, ktoré si podávajú daňové priznanie sami, ako aj Právnické osoby vyznačia prijímateľa priamo v tlačive na daňovom priznaní.

Račiansky spolok a jeho akcie

Račiansky spolok je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2011. Odvtedy v spolupráci s verejnosťou a dobrovoľníkmi pripravuje projekty pre zlepšenie života v našej mestskej časti. Spolok zrealizoval z vlastných prostriedkov, peňazí sympatizantov ako aj 2 percent z daní darcov revitalizáciu Obecnej záhrady, každoročne pripravuje Festival frankovky modrej a bratislavského vína na Primaciálnom námestí, zorganizoval sériu dobrovoľníckych brigád a podporuje akcie prezentujúcich našich vinárov ako napríklad Špacírka po račanských pivnicách.

Pomôžte nám a spolu urobíme Raču ešte lepším miestom pre život. Vopred ďakujem za dôveru, nesklameme Vás!

Robert Witkovský, predseda Račianskeho spolku

Račiansky spolok, zľava: Jozef Mórik, Robert Witkovský, Michal Sallem a Ján Bednarič.

Ako môžete pomôcť?

1. Venovaním 2 percent z daní.
Údaje potrebné na poukázanie:
Obchodné meno (názov): Račiansky spolok
Sídlo: Alstrova 35, 831 06 Bratislava
Právna forma: Občianske združenie
Identifikačné číslo prijímateľa (IČO/SID): 42261635

Tlačivo na poukázanie 2 percent pre Zamestnancov si môžete stiahnuť tu.

Fyzické osoby, ktoré si podávajú daňové priznanie sami, ako aj Právnické osoby vyznačia prijímateľa priamo v tlačive na daňovom priznaní.

2. Poukázaním prostriedkov na účet:
OZ Račiansky spolok (číslo účtu: 2920875466/1100, Tatra Banka, variabilný symbol 1111)

3. Dodávkou služieb z týchto oblastí:
– tlačiarenské služby, tesárske práce, gastronómia, nákladná doprava, zemné práce, stavebný a klampiarsky materiál.

Ukážky z našich projektov:

Kontakty:
OZ Račiansky spolok, Alstrova 35, 831 06 Bratislava
Tel.: 0903 500 019, 0948 004 530. Email: r.witkovsky@gmail.com

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s