Vaše 2 percentá z daní môžu zachrániť vzácne historické vinohrady!


Trápi vás výstavba v hlavnom meste a premýšľate, ako pomôcť zachrániť vinohrady, ktoré boli pre naše mesto typické po stáročia? Na pomoc novému projektu nemusíte minúť zo svojich úspor ani euro. Stačí poslať 2 percentá z vašich daní (tlačivo nájdete tu) tým, ktorí to myslia so záchranou tohto jedinečného územia vážne.

Mapa vinohradníckych honov v chotári Rače. Mnohé z nich sú zanedbané a hrozí v nich výstavba.

Panoráma Rače z roku 1941 dokazuje, že vinohrady boli všade.

V roku 2018 v spolupráci s miestnymi vinármi a vinohradníkmi spustil Račiansky spolok prvú fázu projektu Račanský vinohradnícky chodník. Jeho cieľom je propagácia tohto regiónu cez vinohradnícke tradície so zameraním na zahraničných aj domácich turistov a ponuka uceleného zážitkového a gastronomického programu s návštevou viníc a prevádzok našich vinárov.

Račanský vinohradnícky chodník

Ak zabezpečíme miestnym producentom odbyt ich výrobkov (víno, gastro) a služieb, podporíme ich prácu pri starostlivosti o vinice a umožníme aj revitalizáciu ďalších. Tie inak ostanú zanedbané a bezbranné voči plánom majiteľov a developerov na výstavbu nových sídlisk!

Račanský vinohradnícky chodník

Projekt Račanský vinohradnícky chodník je ucelený program pre cestovné kancelárie, turistických sprievodcov, mapuje históriu a súčasnosť račianskych viníc. Pomôže aj samotným vinohradníkom zveľadiť ich chotár a umožní im získať nových zákazníkov. Súčasťou je aj osveta pre návštevníkov, ako sa majú správať vo viniciach, aby sa predchádzalo ku konfliktom s pestovateľmi a majiteľmi. Spolok na projekte participuje s Račianskym vinohradníckym spolkom.

Chodník a zážitková gastro turistika

Zavŕšením projektu bude vytvorenie uceleného okruhu vinohradmi, vinárskymi pamätihodnosťami a tiež ambícia vybudovať reprezentatívne miesto s vyhliadkou na panorámu historickej časti starej Rače. Vinice a vinohradníctvo sú súčasťou našej obce a tiež Bratislavy preukázateľne už od 15. storočia, ale bez našej pomoci je toto remeslo u nás odsúdené na zánik!

Vo viniciach pribudnú po dohode s vlastníkmi a pestovateľmi jednoduché tabule s informáciou o pestovanej odrode, výmere a producentovi.

Vinohradníci budú môcť požiadať o inštaláciu viacúčelových prístreškov tzv. vinohradníckych búd, ktoré ochránia pri nepriaznivom počasí a počas prezentačných akcií budú obslužným miestom pre hostí.

Náš projekt môžete podporiť poukázaním 2 percentá z vašich daní Račianskemu spolku, čo môžete urobiť do 31. marca 2020. Ak ste zamestnanec, treba zamestnávateľa do 15. februára požiadať o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň z príjmov.

Račiansky spolok

Račiansky spolok je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2011. Odvtedy dobrovoľnícky v spolupráci s verejnosťou pripravuje projekty pre zlepšenie života v našej mestskej časti. Spolok zrealizoval z vlastných prostriedkov, peňazí sympatizantov ako aj 2 percent z daní darcov revitalizáciu Obecnej záhrady, pripravuje Festival frankovky modrej na Primaciálnom námestí, organizuje dobrovoľnícke brigády a finančne podporuje akcie vinárov.

Račiansky spolok, zľava: Jozef Mórik, Robert Witkovský, Michal Sallem a Ján Bednarič.

Ako môžete pomôcť?

1. Venovaním 2 percent z daní.
Údaje potrebné na poukázanie:
Obchodné meno (názov): Račiansky spolok
Sídlo: Alstrova 35, 831 06 Bratislava
Právna forma: Občianske združenie
Identifikačné číslo prijímateľa (IČO/SID): 42261635

Predvyplnené tlačivo si môžete stiahnuť tu.

Fyzické osoby, ktoré si podávajú daňové priznanie sami, ako aj Právnické osoby vyznačia prijímateľa priamo v tlačive na daňovom priznaní.

2. Poukázaním prostriedkov na účet:
OZ Račiansky spolok (číslo účtu: 2920875466/1100, Tatra Banka, variabilný symbol 1111)

3. Dodávkou služieb z týchto oblastí:
– tlačiarenské služby, tesárske práce, gastronómia, nákladná doprava, zemné práce, stavebný a klampiarsky materiál.

Ukážky z našich projektov:

Kontakty:
OZ Račiansky spolok, Alstrova 35, 831 06 Bratislava
Tel.: 0903 500 019, 0948 004 530. Email: r.witkovsky@gmail.com

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s