Podporte 2 percentami projekt záchrany viníc v Rači!


Po roku sa o priazeň opäť uchádza projekt Račanský vinohradnícky chodník, ktorého cieľom je propagácia vinohradníckych tradícií, podpora lokálnych producentov a aktivity v oblasti gastroturistiky v našej obci. Zvážte v tejto súvislosti venovanie svojich 2 percent z daní Račianskemu spolku.

Vyplnené tlačivo si môžete stiahnuť tu.

Projekt Račanský vinohradnícky chodník predstavilo OZ Račiansky spolok v roku 2018. Začalo sa to budovaním mobilných vinohradníckych prístreškov, osádzaním informačných tabúľ, vybudovaním komunikačných kanálov a predvlani už aj otváraním viníc pre návštevníkov po vzore viedenských štvrtí Grinzing a Nussdorf. Súčasťou aktivít bolo napríklad spustenie Račanskej lokálky, vydanie brožúrky o chotári s názvom Bratislava – Rača: Hlavné mesto vína, pribudli viaceré vystúpenia pod holým nebom či výpomoc pri organizovaní vinobraní.

„Mnohí ste sa mohli sami presvedčiť, že to neboli len vízie na papieri, ale reálne činy prinášajúce pozitívne emócie návštevníkom a tiež reálnu pomoc pestovateľom a producentom. Práve toto považujeme za najlepší koncept, ako udržať obrábané vinohrady a vinársku tradíciu v Rači,“ uviedol predseda Račianskeho spolku Matúš Burian.

S chodníkom má spolok kopec plánov aj v roku 2022. Dominantným zameraním ostáva podpora aktivít vinárov, zlepšovanie podmienok vinohradníkov a ich infraštruktúry pre uvítanie hostí vo viniciach, práca na osvete medzi návštevníkmi vinohradov a pripomínanie tradície račanského chotára.

Novou výzvou je zriadenie príležitostného infocentra s malou klubovňou v budove bývalej predajne Dopravného podniku (pri zmrzline). Návštevník či obyvateľ Rače sa tu po dokončení pri káve či koláčiku dozvie o aktuálnych aj pripravovaných akciách v réžii miestnych vinárov či vinohradníkov, ale aj iných komunít.

Na úpravu priestoru a jeho sprístupnenie verejnosti pôjde najväčšia časť z vyzbieraných finančných prostriedkov. Prostriedky na rekonštrukčné práce, inštalácie, opravu sociálneho zázemia a obstaranie zariadenia interiéru sú vyčíslené na sumu zhruba 7500 eur.

Súčasný stav bývalej predajne DPB, kde má vzniknúť lokálne infocentrum s klubovňou.

Pri naplnení týchto plánov sa Račiansky spolok uchádza o 2 percentá z daní fyzických osôb resp. 1 percenta z daní právnických osôb. „Pomôžu nám zabezpečiť časť nákladov, o ďalšie sa budeme tak ako po iné roky uchádzať z grantov, dotácií a výziev,“ upresnil Burian.

Plán aktivít Račianskeho spolku v roku 2022

Vybudovanie lokálneho infocentra

Celoročná podpora akcií vinohradníkov

Propagácia račanského chotára

Viechy vo viniciach tzv. heurigen

Rozšírenie značenia a navigácie vo viniciach

Údržba stojanov a infotabúľ

Cudzojazyčné materiály pre turistických sprievodcov

Údaje na poukázanie 2 % z daní:

Obchodné meno (názov): Račiansky spolok

Právna forma: Občianske združenie

Sídlo-ulica: Alstrova 35, 831 06 Bratislava

Identifikačné číslo prijímateľa (IČO/SID): 42261635

Pozor! Fyzické osoby, ktoré si podávajú daňové priznanie sami, ako aj Právnické osoby vyznačia prijímateľa priamo v tlačive na daňovom priznaní.

Vzor vyplnené tlačiva na 2 percenta Račianskemu spolku:

Ak ste zamestnanec, požiadajte zamestnávateľa o doklad „Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti“.

Následne vyplňte do tlačiva „VYHLÁSENIE o poukázaní sumy do výšky 2 % (3 %) zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby“ o poukázaní 2 percent svoje údaje a uveďte, ktorému OZ chcete prispieť.

Buď priamo odovzdajte na podateľni Vášho Daňového úradu alebo poštou pošlite 2 dokumenty – (1) „Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti“ a (2) „VYHLÁSENIE o poukázaní sumy do výšky 2 % (3 %) zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby“.

Právnické osoby vyznačujú príjemcu 1 percenta zo zaplatenej dane priamo v ich daňovom priznaní.

V prípade otázok alebo nejasností pri vypĺňaní tlačív nás môžete kontaktovať na čísle 0905 724 581.

Finančný príspevok môžete poslať aj priamo na účet: IBAN SK70 1100 0000 0029 2087 5466

Akcie vo viniciach majú radi pre ich interaktivitu aj najmladší návštevníci.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s