Obecná záhrada

Nadšenci chcú sprístupniť zanedbanú račiansku Obecnú záhradu ľuďom

BRATISLAVA – Bratislavčania s nevôľou sledujú úbytok verejných priestorov a zelene. Existujú však aj príklady, kde sa darí ísť proti tomuto trendu. Dobrovoľníci z Račianskeho spolku a sympatizanti sa v koordinácii s miestnym úradom v Rači rozhodli zrervitalizovať a sprístupniť zanedbanú záhradu za obecným domom na Alstrovej ulici.

Pozemok s rozlohou asi 2 000 metrov štvorcových na jar počas dobrovoľnej brigády vyčistili od buriny a kríkov, následne ho geodet Andrej Gaťa zameral a podklady odovzdal Pavlovi Pokornému, ktorého architektonická kancelária spracovala digitálnu mapu, 3D model objektu a koncept pripravila na vstup ďalších subjektov.

Ako môžete prispieť na Obecnú záhradu? Viac info tu.

Obecná záhrada: Prezentácia

Obecná záhrada: Prezentácia

Iniciatíva vznikla ako generačná výpoveď rodákov, patriotov, ktorí zareagovali na oslovenie Račianskym spolkom a rozhodli sa – samozrejme zadarmo – prispieť k tomuto projektu svojimi skúsenosťami a aktivitou,“ povedal architekt Pavol Pokorný k vzniku myšlienky revitalizácie obecnej záhrady a dodal: „Treba si uvedomiť, že Rači už dávno nežijú len ľudia ktorí majú domy so záhradami, ale aj obyvatelia sídlisk, na ktorých má takýto priestor šancu vplývať ako vitamínová bomba! Už sme unavení z bezuzdného developerského vyčíňania všade okolo nás a potrebujeme takéto počiny.“

Jeden z kvarteta zakladateľov Račianskeho spolku Michal Sallem tvrdí, že objavom obecnej záhrady sa vyskytla Račanom jedinečná šanca vytvoriť si intímny, domácky, uzavretý priestor s verejným charakterom. „V prvom rade sme mysleli na starších ľudí, ale aj mamy s deťmi, ktoré tu budú mať istotu, že ak im drobci odbehnú pár metrov, nezrazí ich nejaké auto,“ vraví Michal Sallem, podľa ktorého by takéto iniciatívy mohli zmeniť zabehnutú šablónu, že sa mnohé okrajové štvrte Bratislavy stali v posledných rokoch len spálňami metropoly.

Pozrite si AKTUÁLNY STAV PRÁC v Obecnej záhrade.

Inšpiráciou pre nás je atmosféra starých račianskych záhrad, kam vás zaručene každý starousadlík vezme, aby vám ukázal, ako mu zakvitli či zarodili stromy. Starí Račania budú vedieť, ak spomeniem gutne či mišpule, ale aj egreš, vinohradnícku slivku či orech,“ naznačuje časť predstáv Sallem. Zahrať si karty či šach v tieni stromov, prečítať pár strán knižky, odtrhnúť deťom zrejúce ríbezle či pozvať priateľov na malý piknik – to všetko by mohlo byť už o pár mesiacov realitou…

V priestore sa nechystajú žiadne megalomanské zásahy okrem inštalácie záhradnej architektúry, posedenia a či prvkov na hranie pre deti. Výzvou bude najmä vyriešenie bezbariérového nástupu do sadu z nádvoria obecného úradu. V súčasnosti je riešené strmým schodiskom, čo by v budúcnosti komplikovalo pohyb mamičkám s kočíkmi či starším ľuďom.

Starosta mestskej časti Bratislava-Rača Peter Pilinský už v rámci Zmien a doplnkov do Územného plánu mesta  Bratislava požiadal magistrát, aby sa predmetná parcela prekvalifikovala na verejnú zeleň. Ak sa tak stane, záhrada bude do budúcnosti chránená pred záujmami developerov o stavebné projekty na tomto území.

Slideshow:

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

„V súvislosti s financovaním tohto zámeru by som bol najradšej, keby sa nám sto percent financií získať z mimorozpočtových zdrojov – či už to budú príspevky investorov, ktorí plánujú v našej mestskej časti investovať alebo u nás niečo budovať, a radi tiež privítame aj príspevky samotných občanov podobne, ako sa robila zbierka na zariadenie Nemeckého kultúrneho domu,“ uviedol Pilinský na margo zdrojov na revitalizáciu.

V tomto smere bude Račiansky spolok oslovovať aj rodákov, obyvateľov a ďalších milovníkov Rače so žiadosťou o finančné príspevky alebo pomoc vo forme prác či iných dodávok potrebných na realizáciu plánovaných krokov.

Projekt revitalizácie átriovej záhrady je v súčasnosti pripravený na verejnú diskusiu s občanmi aj poslancami miestneho zastupiteľstva. Prvá prezentácia sa uskutočnila 17. októbra. Iniciátori si na nej vypočuli  názory záujemcov, ich podnety a nápady, ale aj ponuky konkrétnej pomoci pri napĺňaní tejto myšlienky.

Pozrite si príspevok v TV Bratislava:

 

3 thoughts on “Obecná záhrada

  1. Spätné upozornenie: Račiansky spolok a Mestská časť Bratislava-Rača podpísali Zmluvu o spolupráci na projekte Obecná záhrada «

  2. Spätné upozornenie: Obvodný úrad povolil finančnú zbierku na Obecnú záhradu v Rači | Račiansky spolok

  3. Spätné upozornenie: Račiansky spolok a Mestská časť Bratislava-Rača podpísali Zmluvu o spolupráci na projekte Obecná záhrada | Račiansky spolok

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s