Vinohradnícky chodník

Račiansky vinohradnícky chodník

Chceme, aby osobitne rodiny s deťmi (škôlkarmi i školákmi) a mladí ľudia, ale aj akíkoľvek návštevníci (dokonca aj psíčkari!!!) poznávali v Rači priestor viníc, ktorý Raču charakterizuje, predstavuje jej prírodné i kultúrne dedičstvo, osobitné a vzácne podmienky pre pestovanie hrozna, osobitosti račianskeho terroira i históriu pestovania vína v tejto oblasti a na nej vyrastajúce mnohé generácie Račanov.

Račianske vinice počas oberačky.

Račianske vinice počas oberačky.

Učili sa aj úcte ku krajine a prírode, rovnako ako k úcte voči vlastníckym a užívateľským právam tých, ktorí to dodnes nevzdali a napriek nepriazni ekonomického nastavenia výroby vína na Slovensku a osobitne v oblasti Bratislavy s ďalej venujú tejto činnosti.

Zámerom je na vinohradníckom chodníku umiestniť tabule s textom popisujúcim jednotlivé hony, popri ktorých bude chodník viesť, popis sort hrozna a vín.

V spolupráci s miestnymi vinármi na dohodnutom mieste vytvoriť viechu/viechy (vo forme viničného strážneho domčeka), kde by počas jednotlivých víkendov ponúkali na striedačku svoje vinárske a iné račianske produkty konzumovateľného či spomienkového charakteru, v spolupráci s miestnou farou vybudovanie vinohradníckej kaplnky, ev. miest na iné aktivity, niekoľko lavičiek.

Mohlo by to byť miesto, kde budú môcť “usporiadane” chodiť na prechádzku i panie učiteľky z materských či základných škôl, miesto, kde jednotliví vinohradníci budú môcť ukazovať starostlivosť o vinice, ich obnovu, a pod.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s