Novinka v Obecnej záhrade: Vďaka tesárom pribudlo na altánku zábradlie z unikátneho dreva


V Obecnej záhrade v Rači sa v uplynulom roku zmenilo viacero vecí – pribudlo oplotenie v hornej časti pozemku, zrevitalizovala sa celá horná časť záhrady, špeciálnym olejom impregnovalo schodisko z nádvoria a začala sa aj realizácia vkusného dreveného zábradlia na prístrešku.

Finančné prostriedky na všetky úpravy Obecnej záhrady od roku 2015 pochádzajú zo zbierok a darov občianskeho združenia Račiansky spolok, ktorý na tieto činnosti ani nákup materiálov nedostáva príspevky z rozpočtu mestskej časti Bratislava – Rača!

Zábradlie na altánku v Obecnej záhrade

Unikátny materiál

Zábradlie na prístrešku je zhotovené z dreva spracovaného technológiou tepelnej úpravy dreva ThermoWood (viac tu).

Produkty z fínskej borovice, spracované touto technológiou, umožňujú úspešné použitie drevených materiálov slabšej dimenzie z tuzemských zdrojov s tým, že ich úžitkové vlastnosti a predĺžená doba životnosti ich stavia na úroveň tropických drevín.

Vstupný materiál pochádza z trvalo udržateľných obhospodarovaných fínskych lesov (certifikácia PEFC). Prevažne ide o severskú (fínsku) borovicu, pretože severská borovica má oveľa väčšiu hustotu a pevnosť.

Čo je Thermo Wood?

Zábradlie na altánku v Obecnej záhradeTepelne spracované alebo modifikované drevo ThermoWood je nový druh materiálu s inovovanou vnútornou štruktúrou dreva dosiahnutou tepelnou a vlhkostnou úpravou.

Tepelné spracovanie dreva ThermoWood funguje iba za pomoci tepla a vodnej pary a celý výrobný proces je nanajvýš ekologický. Tepelná úprava pozitívne ovplyvňuje a zlepšuje nielen trvanlivosť, ale aj ďalšie fyzikálne a mechanické vlastnosti. ThermoWood sa vyrába z fínskej borovice patentovaným spôsobom v špeciálnych sušiacich komorách pri teplotnom rozmedzí 160 – 212 °C.

Odovzdané do vlastníctva Rače

Zhotovenie zábradlia mali v rukách známi račianski majstri, ktorí strávili pri inštalácii niekoľko víkendov. Všetky zariadenia ako aj výsledky zrealizovaných činností v hodnote vyše 30 000 eur odovzdal Račiansky spolok bezodplatne do vlastníctva a správy Mestskej časti Bratislava – Rača formou daru.

Ďalšia prevádzka a režim Obecnej záhrady je plne v kompetencii miestneho úradu, podľa našich informácií sa jej plné otvorenie pre verejnosť počas 7 dní v týždni plánuje až na jar 2016.

Ak chcete podporiť činnosť Račianskeho spolku pri verejnoprospešných aktivitách aj v roku 2016, zvážte možnosť venovať nám 2 percentá z vašich daní. Všetky potrebné informácie nájdete tu.

Fotogaléria:

Zdroj: Račiansky spolok, foto: ja

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s